4Faces 4Faces

Jak pielęgnować odzież wodoodporną?

Odzież narciarska, kurtki trekkingowe, softshelle oraz wodoodporne buty słyną z tego, że posiadają membranę zapewniającą im takie właściwości jak wodoodporność, wiatroszczelność oraz oddychalność. Dodatkowo są chemicznie zaimpregnowane, np.warstwą DWR (Durable Watter Repelant), co sprawia, że woda skrapla się na powierzchni i spływa. Aby tego typu odzież nie straciła swoich parametrów i służyła przez wiele sezonów warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji, którą można przeprowadzić w warunkach domowych.

10 KWIECIEŃ 2017
Jak zatem dbać o odzież z membraną? Mamy dla Was kilka wskazówek :)
Na wstępie należy pamiętać,że pielęgnacja takiej odzieży jest dwuetapowa. Pierwszą częścią jest pranie, drugą – impregnacja.
 
- Przed włożeniem ubrania do pralki należy zasunąć wszystkie suwaki i pozapinać kieszenie, dzięki temu będziemy pewni, że nie zniszczymy materiału odzieży.
- Jeśli nie jest napisane na metce inaczej, ustawiamy pralkę na pranie w maksymalnie 30 stopniach oraz do dozownika wlewamy środek do prania odzieży technicznej, który można zakupić w naszych sklepach. Pierwszym z nich jest detergent marki 4F, która znana jest z tworzenia odzieży funkcyjnej, drugim jest, przyjazny dla środowiska, produkt marki Toko.
 
 
- Pralkę ustawiamy na pranie bez wirowania, bądź na jak najniższych obrotach. Odzież po praniu rozwieszamy z dala od źródeł ciepła, tak aby sama ociekła z wody.
- Kiedy odzież już wyschła, impregnujemy ją, aby odświeżyć warstwę DWR. Wystarczy popsikać ubranie odpowiednim środkiem, który jest również dostępny w naszych sklepach. Ważne jest, by zrobić to z odpowiedniej odległości, którą sugeruje producent produktu, aby uniknąć powstania plam.
 
 
Warto również pamiętać o pielęgnacji wodoodpornego obuwia.
Oto kilka ważnych zasad, których nie należy pomijać:
- Obuwia nie pierzemy w pralce automatycznej, ponieważ może ulec zniszczeniu. Do butów skórzanych (z naturalnej skóry, jak i sztucznej) używamy specjalnej szczoteczki i letniej wody, natomiast do butów tekstylnych namoczonej wodą gąbki.
- Po oczyszczeniu butów z zabrudzeń oraz ich wyschnięciu warto je zaimpregnować. Postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku odzieży narciarskiej.
 
 
Zapraszamy do sklepów 4Faces, w których nasi doświadczeni sprzedawcy pomogą Wam dobrać odpowiedni środek do prania waszej odzieży :) 
 

autor: Natalia Herman  
Sprzedawca ekspert w 4Faces. Dysponuje dużą wiedzą o sprzęcie narciarskim i rowerowym oraz doradza w wyborze  produktu odpowiedniego do potrzeb klienta. Na co dzień interesuje się czytaniem książek, oglądaniem seriali. W wolnym czasie dba o swoje zdrowie fizyczne chodząc na siłownie, biegając lub jeżdżąc na rowerze.