4Faces 4Faces

Rowerowe szaleństwo. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Lato jest bez wątpienia doskonałą porą roku na jazdę na rowerze, tym bardziej że sukcesywnie powstają nowe ścieżki rowerowe, a ruch na nich robi się coraz większy. Jeśli chcemy czuć się na rowerze komfortowo i bezpiecznie, musimy być świadomymi i kulturalnymi uczestnikami ruchu drogowego. Kluczowy jest szacunek do innych, zarówno kierowców samochodów, jak i pieszych. Wiodącą rolę odgrywa jednak bezpieczeństwo. Co zrobić, aby nie utrudniać jazdy sobie i innym?

26 LIPIEC 2018

Rowerowy savoir vivre

Rowerzysta, który jest przewidywalny, ogranicza ryzyko jakiejkolwiek kolizji. Ważne, żeby nasze zamiary na nikogo nie wpływały w sposób dezorientujący. Odpowiednie poruszanie się po ścieżce rowerowej pozwoli nam ominąć wszelkie przeszkody, jak na przykład nierówności jezdni, studzienki lub braki w nawierzchni. Wówczas, nie będziemy musieli gwałtownie zmieniać toru samej jazdy. Nie można również przemieszczać się całą szerokością drogi, nie zostawiając miejsca na wyprzedzenie. Musimy także zwracać uwagę na otoczenie. W każdej chwili do ruchu może włączyć się samochód, nawet jeśli podróżujemy po ścieżce rowerowej. Kolejne wyzwanie stanowią piesi, którzy przed wejściem na jezdnię w pierwszej kolejności zwracają uwagę na auta.  

Odpowiednia sygnalizacja zalicza się do rowerowego savoir vivre. Jest ona szczególnie istotna, gdy kończymy wyprawę rowerową po zmroku. Bez oświetlenia stajemy się niewidoczni, a w takich warunkach trudno o bezpieczne manewry. Należy pamiętać między innymi o takich elementach, jak lampki, które gwarantują widoczność. Warto również zadbać o swoje własne wyposażenie. Kask rowerowy z lampką jest nie tylko odporny na uderzenia, ale przede wszystkim sprawi, że dostrzeże nas inny uczestnik ruchu.

Serwis gwarancją bezpieczeństwa

Jazda na rowerze to czysta przyjemność, lecz nie wszystko zależy od rowerzysty. Sytuacja na drodze jest bardzo dynamiczna, a nasza czujność nigdy nie powinna być uśpiona. Sam pojazd musi być odpowiednio przygotowany do jazdy, dlatego najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Są one gwarantem bezpieczeństwa. Innym istotnym elementem jest działający dzwonek. Jeśli przed rowerową wycieczką w naszej głowie pojawia się niepokój, powinniśmy odwiedzić serwis rowerowy. Tylko sprawny sprzęt pozwoli nam w pełni korzystać z rowerowego szaleństwa, a także zminimalizować ryzyko, wynikające z uczestnictwa w ruchu drogowym.

Rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo, używając kasku. Pamiętajmy, że każdy jest lepszy niż żaden. Nie są one co prawda obowiązkowe, ale nawet pozornie niegroźna wywrotka może wywołać uszczerbek na zdrowiu. Wybór odpowiedniego kasku wbrew pozorom nie jest łatwy. Warto udać się do sklepu rowerowego, gdzie otrzyma się profesjonalne wsparcie w jego doborze.

Podczas poruszania się po ścieżkach rowerowych należy pamiętać, że nie jesteśmy jedynym uczestnikiem ruchu. Sposób jazdy oraz prędkość powinny być dostosowane do panujących warunków. Szaleńcze szarże zostawmy sobie na mniej obleganych trasach poza miastem. Odpowiedzialny rowerzysta jest zawsze przygotowany, aby użyć hamulca. Umiejętna jazda oraz przygotowanie pozwolą jednak używać go jak najrzadziej.